Zmywarka nie pobiera wody – przyczyny awarii

Zmywarka to ogromne ułatwienie. Pozwala zaoszczędzić czas i wodę, jednak wszystko jest dobrze do czasu, aż zmywarka przestanie pobierać wodę. Awaria zmywarki jest uciążliwa. Sprawdź, dlaczego zmywarka nie pobiera wody i spróbuj samodzielnie ją naprawić.

Źródło: pixabay.com

Woda w zmywarce to podstawa, kiedy zmywarka nie pobiera wody, na ekranie pojawia się komunikat. Kod błędu może być przestawiony w różnej formie. Wszystko zależy od modelu i marki. Dlatego zanim zadzwonimy po mechanika, zajrzyjmy do instrukcji i sprawdźmy w czym może być problem.

Sprawdź:

  • Zawór zmywarki – aby zmywarka mogła pobierać wodę konieczne jest otworzenie zaworu wodnego. Jeśli zawór jest odkręcony, ciśnienie wody również jest prawidłowe, to sprawdźmy jeszcze wąż dopływowy. Ten nie może być zagięty lub uszkodzony.W przypadku próby włączenia zaraz po pierwszym podłączeniu zmywarki nie leci woda, to sprawdźmy czy wąż został prawidłowo podłączony.
  • Elektrozawór – również element, którego awaria może spowodować brak wody w zmywarce. Zepsuty elektrozawór należy wymienić na nowy.Znajdziemy go najczęściej na końcu węża zasilającego zmywarkę w wodę. Jeśli chcemy go sprawdzić, powinniśmy odłączyć rury, przewody. Podłączamy elektrozawór do prądu. Jeżeli będzie słychać brzęczenie, oznacza to, że elektrozawór działa, jeśli nic się nie zadzieje, wtedy trzeba go wymienić.
  • Płaszcz wodny – to mnóstwo małych kanalików, w przypadku których nie trudno o zapchanie. Jeśli płaszcz wodny jest zapchany, zmywarka nie będzie pobierać wody i jej rozprowadzać. Możemy ten element zmywarki wyczyścić samodzielnie, wystarczy go wyjąć i wyczyścić, tylko przy ponownym montaży trzeba uważać, aby zrobić to prawidłowo. W przypadku uszkodzenia płaszcza wodnego, trzeba go wymienić na nowy. W sklepach znajdziemy skuteczne środki chemiczne, przeznaczone do czyszczenia płaszczów wodnych.
  • Programator – w wyniku awarii programatora zmywarka nie dostaje odpowiednich poleceń, przez co może nie pobierać wody. Usterka może być spowodowana przez zwarcie albo uszkodzenie programatora. W przypadku awarii programatora warto zadzwonić po serwis Technikan.

Źródło: pixabay.com

Jeśli po sprawdzeniu powyżej wymienionych elementów zmywarka dalej nie działa, to w tym przypadku trzeba koniecznie wezwać fachową pomoc. Wyżej wspomniany serwis Technikan zajmuje się naprawą pralek, lodówek, zmywarek, zamrażarek i innego sprzętu AGD od 2010 roku. Znajdą go Państwo w każdym większym mieście. Zapraszamy do kontaktu.

 

Zostaw Komentarz