Jak walczyć ze smogiem w domu?

W ostatnim czasie tak dużo słyszy się o smogu. Mówią o nim w radiu, telewizji, piszą w gazetach. Czym jest owy smog i jak walczyć ze smogiem w domu? Na te i inne pytania pokrótce powiem w tym artykule.

Takie zanieczyszczone powietrze to bezwzględnie jedno z podstawowych i najgroźniejszych zjawisk, które ma bezpośredni wpływ na zdrowie, a nawet życie człowieka.
smog

Źródło: pixabay.com

Skąd bierze się smog?

Otóż smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, polegającym na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działania ludzi i niekorzystnych warunków, takich jak: znaczne zamglenie bądź bezwietrzne pogody. Możemy wyróżnić dwa rodzaje takiego smogu: typu londyńskiego i typu Los Angeles. Pierwszy typ smogu zdarza się najczęściej zimą, przy ujemnych temperaturach. Natomiast smog typu Los Angeles powstaje przede wszystkim w miesiącach letnich, w strefach subtropikalnych.
Gdy pyły w powietrzu stają się uciążliwe, specjaliści radzą ograniczyć wychodzenie na zewnątrz i pozostawianie w domach. Szczególnie osobom starszym, małym dzieciom i alergikom. W wielu wypadkach na niewiele się to jednak zdaje.Gdyż wystarczy tylko otworzyć okno i spróbować przewietrzyć mieszkanie, by wpuścić do domu potężną dawkę smogu. Jak sobie z nim radzić, skoro całkowite zamknięcie okien, uszczelnienie wywietrzników jest nie tylko niemożliwe, ale i niewskazane?
jak walczyć ze smogiem w domu

Źródło: pixabay.com

Filtry powietrza

Jeżeli to nie wystarczy warto sięgnąć po bardziej radykalne środki. Pewnym rozwiązaniem mogą być filtry powietrza. W obecnych czasach w sprzedaży jest kilka rodzai takich filtrów. W tym artykule je wymienię i pokrótce opiszę.
  • Filtr HEPA – czyli Wysoko – Sprawny Filtr Powietrza – technologia oczyszczania powietrza, która w swoim pierwotnym kształcie została opracowana w czasie II wojny światowej, w celu usuwania radioaktywnych cząstek pyłu z powietrza i dla ochrony dróg oddechowych walczących żołnierzy.
  • Filtr węglowy – Filtry węglowe, lub filtry z węglem aktywowanym. To jedna nazwa na to samo, przeznaczone są do wychwytywania bardzo drobnych cząsteczek. Zanieczyszczenia, które przechodzą przez taki filtr, reagują chemicznie z węglem, zostają z nim związane i w ten sposób złapane w „pułapkę”.
  • Filtr jonowy – Filtr jonowy to tak naprawdę jonizator powietrza i działa na zupełnie innej zasadzie niż dwa poprzednie rodzaje filtrów mechanicznie oczyszczających powietrze. To urządzenie, które generuje jony ujemne. Generator wysyła strumień jonów ujemnych, które przyciągają dodatnie cząsteczki kurzu i alergenów unoszących się w powietrzu.
  • Filtr ultrafioletowy (filtr UV) – Taki filtr wykorzystuje światło ultrafioletowe o takim ładunku elektromagnetycznym, który niszczy bakterie i inne patogeny zrywając wiązania molekularne w ich DNA. Filtry powietrza UV likwidują te cząsteczki bez jakiejkolwiek mechanicznej ingerencji – po prostu emitują promienie światła ultrafioletowego, które eliminują te niepożądane cząstki, które znajdą się w jego zasięgu.
Oprócz filtrów powietrza, smog i wnikanie pyłów do domu radykalnie ogranicza zieleń. Więc jeśli jest możliwość posadzenia drzew i krzewów przed posesją, należy to bezwzględnie uczynić. Zieleń nie tylko ograniczy hałas dochodzący z ulicy, ale będzie cieszyć oczy i produkować tlen. Będzie również ograniczać przedostawanie się pyłów do pomieszczeń. Nawet jeśli mieszka się w bloku, warto namówić sąsiadów i przekonać wspólnotę czy spółdzielnię mieszkaniową do nowych nasadzeń zieleni. Dobrze zabezpieczony drzewami i krzewami budynek przyjmuje nawet o połowę mniej pyłów niż wtedy, gdy nie otaczają go rośliny.

Źródło: pixabay.com

Jakie to rośliny filtrują powietrze w domu?

  • Palma bambusowa – To jedna z najlepszych roślin, która oczyści powietrze i do tego wygląda bardzo elegancko. Roślina ta pozbędzie się tlenku węgla, benzenu, formaldehydu, ksylenu, chloroformu i innych szkodliwych substancji, więc idealnie nadaje się do pralni, pokoju dziennego i sypialni.
  • Bluszcz pospolity – Bluszcz pospolity jest chwastem ale często używa się go jako rośliny ozdobnej, która dobrze znosi małą ilość światła. Bluszcz pozbywa się benzenu, tlenku węgla, formaldehydu i trichloroetenu oraz pochłania cząsteczki odchodów, co oznacza, że idealnie sprawdzi się w łazience.
  • Figowiec sprężysty – Rośliny te lubią jasne światło i dużą ilość wody. Są one najlepszym wyborem jeśli chcemy pozbyć się tlenku węgla, formaldehydu i trichloroetenu, co oznacza, że nadaje się do pralni i pokoju dziennego, ponieważ niektóre meble wydzielają formaldehyd.
  • Chryzantemy – Chryzantemy zazwyczaj kwitną przez 6 tygodni ale w tym czasie wyglądają one pięknie i świetnie radzą sobie z oczyszczaniem powietrza. Umieśćmy kwiat w jasnym miejscu i codziennie sprawdzajmy, czy ziemia jest dobrze nawodniona. Chryzantemy pozbędą się formaldehydu, ksylenu, benzenu i amoniaku.
  • Aloes – znany jest z właściwości zdrowotnych, zwłaszcza tych dla skóry. Jednak nadaje się także jako filtr powietrza. Aloes kocha słońce, więc umieśćmy go na parapecie a w zamian pozbędzie się on benzenu i formaldehydu.

Zostaw Komentarz