Suszarka ewakuacyjna czy kondensacyjna – co wybrać?

Suszarka ewakuacyjna i suszarka kondensacyjna, zapewne niewielu z nas słyszało o tych przedmiotach. Co to są za przedmioty, do czego służą, i jak działają?

Otóż okazuje się, że zarówno suszarka ewakuacyjna, jak i suszarka kondensacyjna to standardowy sprzęt AGD. Niestety nie jest on jeszcze tak popularny w Polsce, choć  powoli zyskuje na popularności. Jest tak, gdyż takie suszarki zapewniają komfort i znacznie przyspieszają schnięcie naszego prania. Ponadto oszczędzają czas i miejsce, które przeznaczone jest na rozwieszanie bielizny. Jednak decydując się na zakup takiej suszarki musimy podjąć decyzję jaką suszarkę wybrać, ewakuacyjną, czy kondensacyjną?
suszarka ewakuacyjna czy kondensacyjna

Źródło: pixabay.com

 
Suszarka kondensacyjna
I tak suszarka kondensacyjna pracuje na zasadzie skraplania pary w wodę, którą później gromadzi w specjalnie do tego przystosowanym pojemniku. W praktyce wygląda to tak, że problem z odprowadzaniem pary wodnej jest całkowicie wyeliminowany. Dzięki temu nie poniesiemy żadnych kosztów z zastosowaniem wentylacji zewnętrznej, gdyż mokre pranie jest podgrzewane, przez co woda, która jest zawarta w tkaninach wyparowuje i w postaci cieczy gromadzi się w owym zbiorniku, nie trzeba więc podłączać suszarki do instalacji kanalizacyjnej w domu. Wiąże się to z tym, iż miejsce suszarki kondensacyjnej w domu jest całkowicie dowolne, dlatego też nie są potrzebne żadne inne zabiegi montażowo – budowlane. Duża ilość zalet tego typu sprawia, iż suszarka kondensacyjna jest dość popularna, a do tego jeszcze jest wciąż ulepszana, bo jak nie pompa ciepła to funkcja pary, która pomaga w prasowaniu.
suszarka do prania

Źródło: pixabay.com

Suszarka ewakuacyjna
Natomiast w suszarce ewakuacyjnej zwana też wentylacyjną wilgoć z odsączonego prania wypompowana jest na zewnątrz urządzenia z wykorzystaniem przewodu wentylacyjnego. Otóż suszarka ewakuacyjna do suszenia pobiera powietrze z pomieszczenia, które jest następnie podgrzane i wtłoczone do bębna, gdzie wchłania parę wodną. Taką nagromadzoną wilgoć odprowadza się na zewnątrz suszarki. Z tego też względu najlepsze miejsce na suszarkę ewakuacyjną w domu to pralnia domowa, gdzie sieć instalacji sanitarnych dostosowana jest do potrzeb sprzętu AGD. Bez wątpienia największymi zaletami suszarki ewakuacyjnej jest niski koszt eksploatacji, a także zdecydowanie niższa cena samej suszarki. Jest ona w zasadzie bezobsługowa, gdyż nie wymaga opróżnienia pojemnika z wodą.
 
Zatem suszarka ewakuacyjna czy kondensacyjna?  

Mam nadzieję, że już wiecie, czym różnią się te dwa rodzaje suszarek. Ostateczną decyzję o wyborze odpowiedniej suszarki musicie podjąć sami. Wybierzcie ten model, który spełni Wasze potrzeby.

Zostaw Komentarz