Jak ogrzać mieszkanie w kamienicy?


Każdy doskonale, wie, że mieszkanie, które, jest w starej kamienicy najczęściej pozbawione, jest centralnego ogrzewania. Otóż w warunkach miejskich, świadczy to o obniżonym standardzie mieszkania w kamienicy, a w związku z tym, z nie wygórowaną stawką czynszu za jego użytkowanie. Jednak w rzeczywistości opłaty za mieszkanie w kamienicy wcale nie są dużo niższe jak choćby koszty związane z wynajmowaniem mieszkania z centralnym ogrzewaniem. No dobrze, ale jak ogrzać takie mieszkanie w kamienicy? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie, przedstawiając kilka rozwiązań. Oto one:

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE DO MIESZKANIA W KAMIENICY

Na ogół mieszkanie w kamienicy, nie ma odpowiedniego systemu wentylacji i kominów spalinowych. Dlatego też w takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. I tak do urządzeń, które są często stosowane ze względu na łatwość montażu i obsługi, należą grzejniki konwektorowe. Jak one działają? Zasysają zimne powietrze i ogrzewają je, często mają postać przenośnych kaloryferów. Natomiast nieco inaczej, działają piece akumulacyjne, gdyż są one wypełnione blokiem cegieł i dodatkowo izolowane, wskutek czego charakteryzują się większą pojemnością cieplną. Ponadto takie elektryczne urządzenia cieplne, mogą imitować ogrzewanie podłogowe. Coraz powszechniej stosowane zamiast tradycyjnych konwektorów są:

– płyty grzejne, które są montowane na rozmaitych powierzchniach, takich jak: ściany, sufity, drewniane płaszczyzny;

– maty, które są skuteczne, ale punktowo poprawiające termikę;

– kable grzejne, które umożliwiają ogrzanie problematycznych powierzchni, np., schodów.

OGRZEWANIE PRĄDEM DO MIESZKANIA W KAMIENICY

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania w kamienicy wymaga zastosowania urządzeń akumulacyjnych. Polecana jest instalacja ogrzewaczy akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Umożliwiają one ręczne, regulowanie, a nawet zaprogramowanie (np. pod kątem dobowych zmian) temperatury opowiadającej mieszkańcom. Korzystne finansowo jest w takim wypadku, korzystanie z tzw. drugiej taryfy (G12) naliczania opłat za energię elektryczną.

OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE JAKO UZUPEŁNIENIE INNEGO SYSTEMU GRZEWCZEGO DO MIESZKANIA W KAMIENICY

Może się zdarzyć, że dogrzania wymaga jedynie jeden z pokoi w kamienicy. To właśnie wtedy opłacalny jest montaż grzejników elektrycznych. Będzie on stanowił doskonałe wsparcie dla podstawowego systemu grzewczego. W takiej sytuacji warto zdecydować się na konwektory stosunkowo tanie, a ponadto bardzo szybko osiągające pożądaną temperaturę oraz łatwe w obsłudze. W chłodnej łazience w mieszkaniu w kamienicy sprawdzi się termowentylator, szczególnie jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż.

OGRZEWANIE GAZOWE DO MIESZKANIA W KAMIENICY

Alternatywą dla ogrzewania elektrycznego jest gazowy system grzewczy. Uważany jest powszechnie za tańszy i bardziej wydajny. Jeżeli do mieszkania doprowadzony jest gaz, istnieje możliwość stworzenia indywidualnego systemu grzewczego wykorzystującego właśnie to paliwo. Tego rodzaju instalacja gazowa funkcjonuje identycznie jak miejskie c.o., dodatkowo pozwala również na ogrzanie ciepłej wody użytkowej. Podobieństwo do centralnego ogrzewania sprawia, że instalacja gazowa stanowi rozwiązanie wyjątkowo komfortowe dla mieszkańców mieszkania w kamienicy.

Zostaw Komentarz