Jak odnowić fugi?

Tak już jest, że z biegiem czasu każda rzecz będąca w użytku codziennym po jakimś czasie się zużywa. Nie inaczej jest również z fugami, które znajdują się między płytkami ceramicznymi. Po jakimś czasie zaczynają one tracić swoją barwę i pękać, a w miejscach narażonych na dużą wilgotność pleśnieją i szybciej tracą na urodzie. Aby odnowić wygląd płytek ceramicznych, wystarczy nieraz odświeżyć same spoiny. Takie nowe fugi mają szansę nadać pokrytym płytkami powierzchnią korzystniejszego oblicza. Zatem, jak odnowić fugi? W tym artykule pokrótce odpowiem na to pytanie.

Źródło: pixabay.com

ODŚWIEŻENIE BEZ KUCIA, CZYLI MALOWANIE

Jeżeli chcemy przywrócić fugom ich naturalną barwę, gdy nie są popękane, pokryte pleśnią i prawidłowo trzymają się podłoża, wystarczy jedynie użyć specjalnych w tym celu preparatów. Preparaty te mają za zadanie nadać kolorom utraconą intensywność, a niektóre nawet dodatkowo zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii. Specyfiki do takiej renowacji mogą również być używane w celu zmiany farby spoin. W sprzedaży dostępne są gotowe preparaty, które nakłada się wyprofilowaną gąbką dołączoną do zestawu. Można również zakupić artykuły zawierające szerokie bogactwo pigmentów. Takie preparaty w postaci markerów, farb lub barwnych mas renowacyjnych nakłada się odpowiednio ukształtowaną gąbką lub pędzlem. Malowanie fug wymaga od nas bardzo dużej wprawy, gdyż w przypadku odświeżenia spoin między płytkami gresowymi, w razie ich zabrudzenia mogą odbarwić je trwale. Takie pokryte farbą spoiny schną ponad 24 godziny.

jak odnowić fugi w łazience

Źródło: pixabay.com

WYMIANA FUG

Taka pełna wymiana fug wiąże się z dość pracochłonną i mozolną pracą, mimo tego warto ją wykonać. Koszt inwestycji okazuje się dużo niższy w porównaniu z wymianą płytek, a do tego jeszcze zadowalający efekt rekompensuje niewdzięczne zadanie. Do usuwania starych fug wykorzystuje się specjalne rycle. Można je kupić w sklepach z ceramiką budowlaną. Należy absolutnie zachować szczególną ostrożność przy wykuwaniu zużytych spoin. Takie silne uderzenie w powierzchnie płytki może ją uszkodzić, przy czym konieczna będzie jej pozaprogramowa wymiana. Po dokładnym wykuciu szczelin usuwa się powstały przy tym pył i resztki fugi. Pomocny w tej czynności bywa zwykły, domowy odkurzacz. Następnie puste miejsce po spoinach należy zagruntować preparatem redukującym chłonność podłoża. Zabieg ten służyć ma prawidłowemu związaniu się kładzionej później nowej fugi. Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do wypełnienia przestrzeni między płytkami zaprawą do fugowania. Najlepiej nadaje się do rozprowadzania spoiny gumowa packa. Jeżeli dojdzie do zabrudzenia kafelek zaprawą, dobrze jest od razu je wyczyścić, gdyż po wyschnięciu będzie to utrudnione. Aby płytki cieszyły się pięknym, świeżym wyglądem przez długie lata, warto zadbać o ich spoiny. Fugi z uwagi na to, że są położone poniżej powierzchni płytek szybciej się brudzą, mają tendencję do żółknięcia i stanowią świetne podłoże do rozwoju grzybów. Dbając o ich czystość dbamy o higienę wszystkich domowników.

Zostaw Komentarz