5 sposobów na oszczędzanie wody

Często słyszymy w domu, zwłaszcza od naszych rodziców, dziadków, oszczędzaj wodę, bo jest coraz droższa. Mają rację! Otóż okazało się, że w ostatnich dwóch latach rachunki za wodę wzrosły w Polsce o ponad 40 procent i w najbliższym czasie mogą ciągle rosnąć. Dlatego też tak ważne jest oszczędzanie wody przez nas domowników. Jak tego dokonać, jak oszczędzić wodę? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Źródło: pixabay.com

Z obliczeń wynika, że jeden człowiek zużywa przeciętnie od 150 do 200 litrów wody dziennie. Z tego tylko 10 do 20 litrów wykorzystuje do picia i przygotowywania posiłków. A co z resztą? Ano reszta zużywana jest do kąpania, mycia, prania, spłukiwania toalet, pielęgnacji roślin albo marnowana w postaci np. cieknących kranów lub spłuczek. Możemy to zmienić i nauczyć się oszczędzania wody. Poniżej powiem, jak tego dokonać.

1. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce. Takie mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować stratę 9 litrów na minutę.

2. Jeżeli korzystamy z wanny napełnijmy ją do połowy lub jednej trzeciej. Otóż taka jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 litrów wody.

3. Skróćmy czas kąpieli pod prysznicem. Taki 10 – minutowy prysznic może prowadzić do zużycia nawet 180 litrów wody, czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia wanny podczas krótkiego 4 – minutowego prysznica zużyjemy jedynie 60 litrów.

4. Unikajmy zbędnego spłukiwania toalety na przykład po wrzuceniu do niej śmieci, niedopałków papierosów, chusteczek higienicznych. Koniecznie pamiętajmy, że muszla klozetowa to nie śmietnik.

5. Natychmiast uszczelnijmy spłuczki w toalecie oraz nieszczelne baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Powinniśmy wiedzieć, iż w zależności od stopnia nieszczelności ze spłuczki może wyciekać dziennie nawet 50 litrów wody, a z nieszczelnego kranu 30 litrów, co razem daje 30 m3 rocznie.

kran

Źródło: pixabay.com

Na zakończenie tego artykułu powiem także, że, aby oszczędzić wodę powinniśmy używać programów oszczędnościowych w pralkach i zmywarkach. Korzystajmy z nich wtedy, gdy nie załadujemy pełnego wsadu albo, gdy ubrania lub naczynia są lekko zabrudzone.

A Ty jaki masz sposób na oszczędzanie wody?

Zostaw Komentarz